„Katino ūkelis“ auginantis avis
„Katino ūkelis“ įsikūręs netoli Anykščių, Nagurkiškių kaime. Jame nuo 2014 metų avis augina ūkininkas Ladas Katinas. Vasaromis jo avys ganosi žaliose pievose netoli Nevėžos ežero, o žiemoja šiltuose tvartuose kadaise priklausiusiuose Šlavėnų dvaro savininkams. Avys šeriamos šienu, šienainiu, miežiais, bei avižomis. „Katino ūkelis“ avys yra laikomos bandomis po 100, didžioji jų dalis yra Lietuvos juodgalvės, kita dalis mišrūnės, „ Sufolku“, bei „Beltex“ veislių avys.
Ėriena yra ruošiama iš 6–12 mėn. amžiaus ėriukų. Tokio amžiaus ėriuko mėsa yra švelnaus skonio su švelniai juntamu avienos prieskoniu. Sakoma, kad seniau lietuviai dažniau valgė ėrieną ir didžiavosi jos patiekalais. Šiuo metu ūkininkas sako, kad vis daugiau žmonių vėl atranda ėrieną, kaip itin skanią ir vertingą mėsą. Ėriena išties yra prabangus maistas, tai mėsa, kurią labai svarbu ruošti šviežią.
Kodėl naudinga valgyti ėrieną?
Lietuvoje ėrienos ar avienos suvartojama labai mažai, tačiau mitybos specialistai pataria dažniau įtraukti šią ypač vertingą mėsą į savo šeimos mitybą.
Dietologai teigia, kad ėriena – geležies, karotino, fosforo, vario, cinko ir seleno šaltinis. Nesotieji riebalai, vertingi žmogaus organizmui, sudaro daugiau nei pusę ėrienoje esančių riebalų. Šią mėsą puikiai įsisavina mūsų organizmas. Ėrieną renkasi ir alergiški žmonės. Joje labai mažai cholesterolio, todėl žmonės, kurie vartoja ėrieną vietoj riebios mėsos, pavyzdžiui, kiaulienos, rečiau serga ateroskleroze ar kitomis širdies ir kraujagyslių ligomis.
Kuo skiriasi ėriena nuo avienos?
Ėriena – jaunų avių, iki 12 mėnesių, mėsa. Ėriena daug vertingesnė: liesesnė, minkštesnė, turi mažiau riebioms avims būdingo specifinio kvapo. Atkreipiame dėmesį, kad ėrienos gabaliukai yra ruošiami su kaulais. Kai kuriuose gabaliukuose, tokiuose kaip nugarinės ar sprandinės kaulai gali sudaryti šiek tiek didesnę procentinę dalį lyginant su avienos gabaliukais, kur gyvuliukas būna jau senesnis ir daugiau įmitęs.
Patarimai ruošiant patiekalus
- Ėrienos prieskoniai: mėtos, rozmarinai, čiobreliai, kadagių uogos, mairūnai, peletrūnai, lauro lapai, pipirai.
- Galima pagardinti česnaku ar svogūnu.
- Tinkamiausias garnyras – įvairios keptos ar troškintos daržovės: cukinijos, baklažanai, saldžiosios paprikos, svogūnai, švieži pomidorai. Labai tinka ryžiai, rečiau patiekiamos bulvės ar bulvių košė.
- Mėtos laikomos labai svarbiu ėrienos prieskoniu, o mėtų padažas receptų knygų ir virtuvės meistrų dažnai rekomenduojamas išskirtinai tik prie šios mėsos patiekalų.
- Negalima ėrienos perkepti. Kuo ilgiau kepame, tuo ėriena kietėja, tampa „guminė”.
- Jei galvojate mėsą kepti ilgiau, ėrieną būtina marinuoti, kitaip ji bus kieta. Kumpį ar mentę rekomenduojame marinuoti apie dvi paras.
- Nugarinės mėsa iškepa labai greitai, kumpio ar mentės kepsniams reikės daugiau laiko.
- Rekomenduojame marinuoti su trupučiu skysčio – aliejaus, vandens, vyno (citrinos nereikia, nes vynas duoda pakankamai rūgštelės) ar sojos padažo.
- Ėrieną, kaip ir bet kokią kitą mėsą marinuojant sausai, t. y. tik su žolelėmis, negalima dėti druskos – ji ištrauks mėsos sultis.
- Saikingai sūdyti mėsą rekomenduojame tik tada, jei marinuojant naudojama skysčių.
- Ėrienos galima nemarinuoti, jei ruošiatės ją kepti ant grotelių ir mėgstate vidutiniškai keptus kepsnius.